מי אנחנו

אוכל הוא בית, ומתן אוכל פירושו חיבוק קהילתי. תקופת הקורונה הותירה רבים במצב של חוסר ביטחון תזונתי. גם ענף המסעדנות ספג פגיעה קשה, כתוצאה מהסגרים החוזרים וממחסור בכח אדם. 


תקופה זו חידדה את ההבנה שפעולה משותפת חיונית להשרדות של כולנו. 
תכנית מסעדות בסולידריות מבקשת ליצור שינוי מעמיק ומתמשך, תוך סיוע מיידי, בחיבור בין מסעדות לאנשים בחוסר בטחון תזונתי. התכנית הינה יוזמה אזרחית, שקושרת בין גורמים קיימים, ומייצרת קהילות הפועלות באופן עצמאי ככל הניתן. 

מסעדות שבוחרות להצטרף לתכנית מבשלות ארוחות על בסיס שבועי לקהילה קבועה - משפחות מרובות ילדים או עם הורה יחידני, קשישים וקשישות, פגועי נפש, נכים, מבקשי מקלט, ורבים נוספים. הארוחות מזינות ומותאמות אישית להעדפות הטעם, צרכים בריאותיים ואחרים, כך שדרך האוכל נוצרים ערוצים אינטימיים של חיבור יומיומי - הזנה שהיא גם חברתית ומחבקת.  

DSC06021_websize.jpg

התכנית החלה לפעול במתכונת חירום בנובמבר 2020, בשיתוף מסעדת "אייבי" בתל-אביב, ובמשך כחצי שנה סיפקה כ-18,000 ארוחות טריות ומזינות ל-210 משתתפים. 


עם חזרת המסעדות לפעילות שגרה, הותאמה התכנית כך שתרומה לקהילה תשתלב בעבודה השוטפת, ותאפשר למסעדות לקחת חלק בריפוי המרקם החברתי באופן יום יומי. 


מסעדה הבוחרת לשלב אחריות חברתית בעסק מחזקת גם את עובדיה, מעניקה מימד נוסף לעבודתם, ומעמיקה את תחושת השייכות והמשמעות. עבור הלקוחות, הבחירה לסעוד במסעדה בעלת ערכים חברתיים מאפשרת תרומה לחברה תוך כדי בילוי והשתתפות פעילה במעגלי הנתינה. 

הארוחות של ״מסעדות בסולידריות״ מזינות ומותאמות לאפשרויות המסעדה מחד ולצרכים הבריאותיים  וההעדפות האישיות מאידך. התפריטים נשענים על עקרונות התזונה הים-תיכונית, שגיבשה דיאטנית ותזונאית התכנית רקלה בן אלטבט.  תזונה אשר מומלצת גם על-ידי משרד הבריאות. הארוחות מבוססות על מזון עונתי, ברובו מהצומח, מקומי, טרי ולא מעובד.

המודל יוצר סטנדרט של אחריות חברתית, ומעודד ערבות הדדית פעילה, בשאיפה להשפעה ארוכת טווח על קהילות מקומיות. 

 

התכנית מעניקה את תו מסעדות בסולידריות, מסייעת ומלווה בהכשרה, במימון ובתפעול.

47637c65-ce44-4ffb-9b19-da3c98c343d8.jpg

סרטון

צילום ועריכה: תום גן-אור
אנימציה: בר בורר
עיצוב לייר גרפי: גיאנה גספריאן
ארט: דניאל קנטור

אתר

עיצוב: אפרת גולדמן

אפיון: נעם נוי

תמונות: עומר פרידמן

מיתוג ולוגו: עדי איילי

גופן ״ליאון״: הפונטיה, בן נתן